Új sorozatot indítok azzal a céllal, hogy 1. az először kipróbált receptekről legyen emlék, visssza tudjak olvasni, mi hogyan sikerült, mit változtatnék, 2. hátha valakit pont érdekel, és kipróbálja 3. közületek valaki szokott kenyeret sütni és tud tanácsot adni.
A kenyérsütés olyan dolog, ami eszembe sem jutna az év nagy részében, amikor rengeteg a tennivaló és nagy a rohanás. Nyáron más a helyzet: van idő kísérletezni. Plusz kamraszekrény-pakolás közben találtam nyolc (!) fajta különleges (nem sima fehér búza) lisztet, amik évek óta csak a helyet foglalták.
Tönkölybúzalisztből volt a legtöbb, ezért ezzel kezdtem.
A második és a harmadik kép között csak pár perc a különbség, közben bekentem hideg vízzel a tetejét, ettől szép fényes és erezett lett.
A héja felül ropogós, alul puha. A belseje sűrű, kompakt. Pár napig remekül elállt konyharuhába csavarva a műanyag kenyérdobozban. Pirítósnak is finom, a végét pedig szeletelve lefagyasztottam, kivéve is finom volt.
Mindent összefoglalva ez egy egyszerű, gyors kenyér. Nincs különleges íze, de finom. Legközelebb hamarabb ki kell venni a sütőből, mert majdnem megégett a receptben megadott idő alatt. Ki fogom próbálni más variációban is, most csak vízzel készült.
Hozzávalók:
500 g teljen kiőrlésű tönkölybúzaliszt (nekem sima volt)
25 g élesztő
3 dl víz vagy kefír (vagy fele-fele)
2 ek méz
fél tk só
1. Az élesztőt elkeverjük a langyos vízben.
2. Hozzáadjuk a mézet és a sót, majd a lisztet, és addig dagasztjuk, míg a tészta el nem válik a tál oldalától. 30 percig pihentetjük.
3. Hosszúkás cipót formálunk belőle, és kenyérformába tesszük, ahol még 15 percig kelesztjük.
4. Hideg vízzel bekenjük, és a hideg (!) sütő legalsó rácsára tesszük. A sütőt 250 fokra bekapcsoljuk, és a kenyeret 35 percig sütjük. A sütőt lekapcsoljuk, és a kenyeret további 10 percig a meleg sütőben hagyjuk.
5. A kenyeret rácson kihűtjük, és megkenjük hideg vízzel.
Szép napot!
Rita