2019. december 30., hétfő

2019 dióhéjban

 
  A hagyományos, év végi összefoglalót gyertyafénynél, a karácsonyfa mellett üldögélve írom, csak a szárító brummogása töri meg a csendet.

  Az idén is a varrás vitte a prímet, legalábbis a befejezett projektek számát tekintve. Játékok, pizsamák és persze a szíve csücske a fehérnemű készült. Jó lenne ez utóbbi területen fejlődni.





   A kötés-horgolás-makramé vonalon az amigurumin volt a hangsúly. Nagyon hálás műfaj, cuki kis darabok születnek viszonylag gyorsan. A ruhadarabok között viszont a kötés vezet.




  Egy közös varrásnak köszönhetően végre végleges formába öntöttem két régebbi keresztszemes hímzésemet, valamint kikacsintottam a posztóhímzés irányába. Nem bántam meg. A keretezett képektől elmozdultam a tárolók-dekorációk irányába, ez volt a tervem!




 Az év újdonsága a kenyérsütés lett. Ártatlan kis konyhaszekrény-rendezéssel és lisztek osztályozásával indult, ehhez képest szinte napi rutinná fejlődött: mindig van itthon frissen sütött vagy lefagyasztott házi kenyér. Remek stresszoldó a sütés számomra, és büntetlenül lehet enni (nem úgy, mint a sütiket), merthogy rajta van a napi étrenden. 


  Köszönöm, hogy az idén is olvastátok a blogomat és írtatok hozzászólásokat. Egyre kevesebb az aktív blog, de én nagyon hálás vagyok, hogy megtaláltam ezt a műfajt, és folytatni szeretném az írást jövőre is. 

  Szóval jövőre ugyanitt!

  Rita


2019. december 14., szombat

Mézeskalács ruha


  A kilencéves választhatott a karácsonyi táncműsor előtt, hogy Mikulás-lány, Szent Luca vagy mézeskalács figura akar-e lenni. Az utóbbira esett a választása, de az ő méretében nem lehetett már ilyen jelmezt kapni, így megbeszéltük, hogy varrok neki egyet.

  A "cukormáz" (fehér farkasfog) eredetileg másképp szokott elhelyezkedni az ilyen ruhákon (itt láthattok egy pár variációt), de ha már egyéni megrendelés, akkor legyen tényleg az, hagytam, hadd találja ő ki a formációt.

  A barna anyag különben majdnem kifogott rajtam: annyira műszálas és erős (ugyanakkor jó esése van), hogy a varrógép nem akarta vinni sem sima, sem cikk-cakk öltéssel. Végül dupla sima öltéssel (a gép minden lépésnél visszaölt egyet, majd kettőt előre) sikerült. A farkasfogat nem mertem géppel rávarrni, nehogy összeráncolja az anyagot, azt kézzel öltögettem.



  A szabásmintát az iskolában találtam, sajnos már nem emlékszem sem a nevére, sem a méretre...


Szép napot!

Rita

U.i.: Tavaly egy csilivili nadrág készült erre az alkalomra.


2019. december 1., vasárnap

Örömteli november


  A páva épp a megfelelő állat ahhoz, hogy felvidítsa ezt a sötét, borongós hónapot. Nagyon tetszik, ahogy színes tollaival beborítja a kép jobb alsó felét. A bal oldali virág szára sajnos kevésbé érvényesül. Jó ötlet volt a tervezőtől a hópelyhekkel harmonizáló, fehér keretes virágok beillesztése. Az éles szemű olvasó már biztos észrevette, hogy a hópelyhek két különböző fehérrel vannak varrva. Tudjuk be a fénytörésnek.


  Hamarosan kész. Már tervezgetem, milyen ütemben hímzem ki a szélmintát jövőre.


   Nem tudtam kihagyni az hópelyhes képet. Így legalább a júliusi flamingók is kaptak egy adagot!



  Szép napot!

  Rita

2019. november 25., hétfő

Másfél pizsama (2)


  Aktuális ebben az évszakban a pizsamavarrás. Novemberben szerintem kb. két órahosszát sütött a nap erre, felénk. A téli álom üzemmódhoz mi is illene jobban, mint ezek a ruhadarabok?

 
  Először is egy nyuszis nadrág a kilencévesnek. Azt kérte, hogy csak simán szegjem fel a lábát, ne legyen rajta rugalmas passzé, ami összefogja.




  A felsőrész szürke-zsiráfos. Lelkesen használtam hozzá az ikertűt az alsó szegélyen és a nyak- és az ujjpánt letűzésekor.


                           Szabásminta: Rudolf pizsama (Ottobre 2009/6.) 146-os méret


  És végül magamnak is varrtam - csak egy nadrágot - puha tengerészmintás flanellből.


Szabásminta: Wide Leg (Ottobre 2017/2.)
42-es méret

  
  A felnőtt pizsamát más alakban már mutattam itt.

  Szép napot!

  Rita

U. i: Közben ismerősnek tűnt a bejegyzés címe, és lám: egyszer, régen, négy éve varrtam már másfél pizsamát.

2019. november 13., szerda

Naptárborító

   A munkahelyen a legtöbbünknek ugyanolyan fekete határidőnaplója van. Szerettem volna különlegessé tenni az enyémet, nehogy összecseréljem valaki máséval. A tizenegyéves szerint erre remekül megfelelt volna egy pár matrica is, de én nem tágítottam a hímzéses elképzelésemtől.

  A posztóhímzést még a továbbképzés alatt ki kellett próbálnom, és már akkor meglepett, milyen hálás alapanyag a gyapjú (alapú szövet). A posztóhímzés szabad változatához rengeteg gyakorlat kell, hogy szép legyen, én ezért inkább egy zárt, szabályos formát választottam.

  Ebben a könyvben szebbnél szebb, posztóra is jól átvihető hímzésmintát gyűjtöttek össze, ennek alapján terveztem meg az alábbi egyszerű rátéteset. A hímzőfonal és a köröcskék színe menet közben alakult, változott. Az üresen maradt mezőkbe  a tantárgyaim nevét, az iskolaév dátumát és a monogramomat hímeztem kékkel.  

  
Az első lap hátoldala. 


 Jó kézbe venni nap mint nap.

   Ja, és végre egy teljesen befejezett hímzés, ami nem falikép. Éljen a változatosság!

  
  Ide kattintva megnézhetitek, a többiek milyen befejezést álmodtak a hímzéseiknek.

  Szép napot.

2019. november 5., kedd

Sütőnapló (6): Parasztcipó

  
A sütőnaplós sorozat előző részében mutatott kenyér receptjének társaságában volt az alábbi cipó is. Ezt sem kell dagasztani, csak összekeverni a hozzávalókat, pár órát kelni hagyni és megsütni. Már ezt is többször sütöttem, most épp a dobogó második fokán áll a már említett köményes-áfonyást követve.


  Hozzávalók:

  12 g élesztő
  375 g víz
  450g teljes kiőrlésű búzaliszt vagy vegyes liszt (én ebből sütöttem: búza, árpa, rozs és zab keveréke)
  15 g méz
  12 g só

 1 A hozzávalókat fakanállal összekeverjük egy tálban, és másfél óráig állni hagyjuk. Félidőben átkeverjük.

2 Lisztezett gyúrótáblára tesszük, kézzel széthúzzuk majd mind a négy oldalát egymásra hajtjuk. Sütőpapíros tepsin 20-30 percig kelesztjük.

3 Előremelegített, 230 fokos sütőben, középső rácson 35-40 percig sütjük.

4 Rácsra téve, letakarva kihűtjük.


  Az egészben talán az volt a legszokatlanabb, hogy a vizet is mérlegen mértem hozzá. Egy kollégámmal beszélgetve kiderült, hogy a profi pékek, cukrászok mindent (még a tojást is) grammra mérik.

  A másik tanulság eddig, hogy a jó kenyértészta ragacsos. Akkor kel jól meg és jön fel sütés közben, ha ragad.

  Szép napot!

  Rita

2019. október 30., szerda

Örömteli október

  Kicsit gyűrött, de készen lett és az enyém! A süni különösen a szívemhez nőtt. Pár hete elsétált egy a ház előtt. Nagyon nyugis, békés volt, közel lehetett menni hozzá. Állítólag nem lát jól, talán ezért. Csigákat már nem, csak az üres házukat találtam a kertben, lepkét sem láttam. A csipkebokrok is tetszenek.


  Az egyik barnát és az egyik kéket Nina Soot illetve Carribean fonalaira cseréltem, a bordó virágok színét is csak érzésre választottam.


  Közeledek a befejezéshez, az év a végéhez. A szélmintát is szeretném majd rávarrni.

  Szép napot!

  Rita

2019. október 23., szerda

100 nap Pomarium (Chatelaine)

  Most kezdhetném megint azzal, hogy régi álmom valósult meg, stb. stb. de inkább nem untatlak titeket. Viszont tény (na, csak nem ússzátok meg a bevezetőt), hogy több év fontolgatás után vettem meg a (z egyáltalán nem olcsó) mintát. További egy év kellett, hogy nekiduráljam magam, mert rájöttem, hogy asztalra tehető keretben szeretném varrni, és azt még meg kellett venni. A vászon és a fonal is egy kisebb vagyon, apránként rendelgetem, így mondjuk a postaköltség magas, de eloszlik az évek folyamán. 

  Summa summárum, 2018 december 31-én kezdtem el sűrű könnyhullatások közepette, mert akkor még azt hittem, rövidre vágtam a vásznat, és nem fog elférni rajta az egész minta. Persze nem vagyok képes a mandala logikáját követve minden részt egyenlő arányban hímezni, az túl unalmas lenne. És így, hogy a bal oldallal többet haladtam, már látni, hogy mégiscsak kifér az egész minta.


  Rengeteg különleges (drága) selyemhímzőt, különleges öltéseket tartalmaz. Plusz majd jönnek a gyöngyök és az apró kristályok a végén. De az majd csak pár év múlva lesz esedékes, az első képen talán a minta egytizede van csak kész. De nem sürgős. 


Sárgabarack, az első fa a gyümölcsösben.

  Mert ez egy jutalomhímzés. Nem veszek új mintát, erre spórolok, a meglévőeket hímzem. Csakis akkor ülök le e mellé, ha aznap már hímeztem mást. Ezért van, hogy tavaly szilvesztertől máig csak 100 ilyen alkalom volt.

  A tervem az, hogy 100 naponként mutatom majd a haladást.

  Szép napot!

  Rita





2019. október 19., szombat

Melltartó

  
  Régi álmom valósult meg két októberi hétvégén: végre-valahára eljutottam egy melltartóvarró-tanfolyamra. A tanfolyamvezető egy egykori csoporttársam volt, még a továbbképzésről ismerjük egymást. Tapasztalt, rutinos varrónő, aki több, mint egy évtizede tart ilyen kurzust. Heten voltunk a varrócsoportban. A szabásminta, a varrógéphasználat, és a cérnán kívül minden más anyag és kiegészítő (gumiszalag, kapocs, stb.) benne volt a tanfolyam díjában.

  A prototípust varrtuk meg először, az enyém ilyen lett. Nem hibátlan, de vállalható és viselhető.


  Az erős, műszálas anyaghoz különleges, nagyon hegyes gépvarrótűt használtunk. Ettől eltekintve egy átlagos varrógéppel simán meg lehet varrni egy melltartót. A precizitás mondjuk előny, mivel sok kis darabból kell összerakni.


  Innentől kezdve lehetett kísérletezni, méretet, modellt változtatni, ehhez is kaptunk néhány jó tanácsot. Igazi továbbképzés és feltöltődés volt ez a két nap! Még akkor is, ha nem ment mindig minden simán, és a második alkalommal többet bontottam, mint varrtam. 

  Szép napot!

  Rita

2019. október 14., hétfő

2019. október 12.


Jó reggelt!


Megszáradtak a mosogatórongyok.


Jótékonysági vásárral egybekötött iskolai nyílt napra fonta a nyolcéves ezeket a karkötőket. A nagyrészük el is kelt a délelőtt folyamán.


A tizenegyéves és haverja sem akart kimaradni a jóból. Ők megtartották maguknak a karkötőket.


Pár napja már fagyott nálunk. Az utolsó pillanatban bemenekítettem az uborkát.


A harmadikosok katicái az iskolában.


Test kirakó-berakó.


Az izgága diákok óra közben taposógépet használhatnak.


Pár apróságot vettem a jótékonysági vásáron.


Mérföldkő: visszaadjuk a szomszédoknak a kölcsönkapott és már "kinőtt" játékokat.


A család fele floorballmeccsre megy...


... a másik fele pedig itthon marad, és piskótatekercset süt...


... és letesztel egy diszkólámpás mikrofont.


Szép napot!

Nézzetek be Caro blogjára is!

Rita

2019. szeptember 29., vasárnap

Örömteli szeptember


  Lassan beköszönt a kedvenc évszakom, ilyenkor érzem magamat igazán elememben. A fák, bokrok változatos, élénk színei feltöltenek, üdítenek.

  A baglyos szeptemberi képhez a DMC-k mellett Nina kézzel festett fonalaiból is felhasználtam párat (Espresso, Calendula, Syringa). A bokrokat kicsit kopárnak találom, itt nálunk még nem hullot le ennyi levél, talán varrok hozzá alkalomadtán. Plusz a kis fehér virágok is fejtörést okoztak, nem ismerek rájuk.


  Egyre inkább úgy néz ki, mint egy meséskönyv.


  Szép napot!

  Rita

  U.i.: Amúgy ma van a blog hetedik születésnapja!

2019. szeptember 21., szombat

Sütőnapló (5): Köményes-áfonyás rozskenyér

  
 A kenyérsütési lázat csak fokozhatja, ha a napilap színes-képes szombati melléketében kenyérreceptek vannak. Velem is ez történt. A négy receptből már hármat megsütöttem.

  Elsőnek a köménymagos-áfonyás rozskenyeret. Persze nem volt itthon durvára őrölt rozsszem (ennyit a szekrényrendezési projektről), ...


  ... amit előszöt le kellett forrázni és állni hagyni.


  Aztán jött a keverés, amihez segítséget kaptam. Dagasztani nem kell a tésztát, ez nagy előny.


  Helyes kis cipó lett belőle...


... aminek illata, íze kiváló. 


Ne szárad meg, akár egy hétig is zamatos marad, eddig ez a kedvencünk.


  Hozzávalók:

  1 dl durvára őrölt rozs, lásd az első képet (80g)
  3 és egynegyed dl forró víz (375g)
  12 g élesztő
  1 dl vörösáfonya-lekvár (100 g)
  1 tk köménymag
  3 és fél dl búzaliszt (200 g)
  3 és fél dl kevert liszt (kb. fele-fele arányban búza- és rozs)
  2 tk só

  1. A durvára őrölt rozsszemeket leforrázzuk, kb. egy óra hosszar állni hagyjuk.

  2. Összekeverjük a többi hozzávalóval (ez történhet kézzel vagy fakanállal). Letakarjuk, és kb. két óra hosszat kelesztjük, közben egyszer-kétzser megkeverjük.

  3 Kivajazunk egy kenyérsütő tepsit, és beletesszük a (z eléggé ragadós) tésztát. Lisztet, magvakat szórunk rá, és további 45 percig kelesztjük letakarva.

  4 A sütőt 225 fokra előmelegítjük, és a kenyeret kb. 40 perc alatt készre sütjük.

  5 Rácsra téve hűtjük ki.


  Kétszer is sütöttem már. A második alkalommal mérlegen mértem ki a lisztet, akkor jobbak lettek az arányok.

  Szép napot:

  Rita

2019. szeptember 13., péntek

2019. szeptember 12.

Jó reggelt!


Kész a tízórai.



És a hajfonás. A gyerekek elmennek iskolába,  



én pedig itthon maradok és kúrálom magamat Szerb Antallal. Olyan jófej kollégáim vannak, akik a kedvemért magyar írót olvasnak a következő könyvklub alkalomra. Én mindkét nyelven el akarom olvasni a választott művet, kapóra jött az elektronikus könyv.



Fonalat rendszerezni unalmas, de hasznos.



Szurkolok a miniüvegházban növekvő uborkának.



A felesleges almát kitesszük a kapuoszlopra, az erre járók vehetnek belőle.



A citrom jól lehozza a mosogatóról a koszt.



A tizenegyéves hazaérve bemutat néhány trükköt egy jó negyven éves rugós játékon (én ennek csak a műanyag változatát láttam eddig, sokkal jobban tetszik a fém!), amit a szomszédoktól kaptunk minap.



A nyolcéves örömmel hozza haza első gépen varrt mintakendőjét a kézimunkaóráról...



... és megkér, hogy hadd gyakorolhasson még külön is a "hímezgetőn" (varrógépen).



Közben vasalok mellette.



  A tizenegyéves pedig ezalatt megépít egy lábujjbecsípőgépet. Szerencsére nem lett tökéletes, így azóta is biztonságban járhatunk-kelhetünk itthon.


  A többi képes bejegyzést itt találhatjátok.

  Szép napot!

  Rita